Jak wybrać system transportowy do roweru?

Należy zacząć od podziału samych systemów transportowych. Podzielić je trzeba w zależności od miejsca montażu tj.:

ü  Platformy rowerowe montowane na haku

ü  Uchwyty transportowe na dach

ü  Uchwyty transportowe przeznaczone na klapę bagażnika

Każdy z wyżej wymienionych systemów transportowych posiada zalety oraz wady o które zostaną omówione przy opisie każdego z systemów.

 

Z perspektywy użytkownika najbardziej wygodnym w użytkowaniu jest platforma montowana na haku. Główną zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie wysokość mocowania rowerów, użytkownik nie musi podnosić roweru na znaczną wysokość co bardzo ułatwia transport sprzętu. Kolejnym ważnym aspektem przewożenia rowerów na haku jest fakt usytuowania platformy wraz z rowerami w obrysie pojazdu co zmniejsza hałas podczas jazdy z zamontowaną platformą.

W przypadku platform rowerowych występują przeważnie dwa rodzaje platform, pierwszy i najbardziej rozpowszechniony to platformy w których rowery stoją ustawione w rynienkach i zamocowane są za ramę przy pomocy ramienia lub pasków.


Platformy rowerowe często są odchylane co umożliwia dostęp do bagażnika nawet jak na platformie znajdują się rowery. Większość oferowanych na rynku producentów oferuje platformy które są zabezpieczone zamkiem na haku jak również same rowery są zamykane. Trzeba być jednak świadomym, że nie są to zamknięcia na tyle trwałe żeby pokusić się o zostawienie platformy samej czy z rowerami bez opieki na przykład przed hotelem.

Kolejnym rodzajem są uchwyty tak zwane nożycowe w których rowery wiszą powieszone za ramę.

Jest to rozwiązanie tańsze od klasycznej platformy natomiast równie bezpieczne.

Ważnym aspektem jest nośność bagażnika (zazwyczaj platforma na 4 rowery ma około 60kg nośności ale to zależy od modelu) i trzeba być świadomym, że przy prędkości 120km/h (maksymalna prędkość z jaką możemy się poruszać z zamontowanymi akcesoriami) jeżeli nośność haka lub platformy zostanie przekroczona cały zestaw może spaść z haka lub może zawieźć jeden z jego elementów to rowery mogą spaść.

 

Uchwyty mocowane na dachu również występują w kilku wersjach i można je podzielić na następujące grupy:

ü  Mocowane za ramę

ü  Mocowane za koło

ü  Mocowane za widelec

Przy wyborze uchwytu na dach bardzo ważna jest masa roweru, kształt ramy oraz materiał z jakiej jest wykonana rama. Do rowerów wykonanych z włókna węglowego należy wybrać uchwyt w którym rower mocowany jest za koło lub widelec. Przy rowerach aluminiowych, stalowych zazwyczaj wybierane są uchwyty mocowane za ramę (to rozwiązanie jest najbardziej powszechne, najprostsze uchwyty nie należą do bardzo drogich). Co do wagi roweru tutaj maksymalna nośność uchwytów to 20kg ale w przypadku każdego modelu kształtuje się to inaczej.

 Ostatnią grupą są uchwyty mocowane na klapie bagażnika lecz na wstępie należy zaznaczyć, że klapa bagażnika nie w każdym modelu samochodu nadaje się do przewożenia rowerów. Tutaj przed zakupem zawsze należy skonsultować się ze sprzedawcą. Zaznaczyć należy również, że uchwyty transportowe tego typu mają najmniejszą nośność (zazwyczaj około 15kg na rower) ze względu na mocowanie za pomocą pasków montowanych za krawędź klapy bądź przy pomocy baryłek przekładanych do wewnątrz auta. Uchwyty tego typu są najbardziej problematyczne w użytkowaniu ponieważ po zamocowaniu uchwytu i rowerów nie dostaniemy się do bagażnika a podczas eksploatacji należy co kilkadziesiąt kilometrów sprawdzać naciąg pasków (jeżeli któryś pasek się poluzował należy go dociągnąć). Często zdarza się, że uchwyty na klapę po zainstalowaniu na nich rowerów zasłaniają światła pojazdu wtedy powinniśmy zamontować na ostatnim rowerze listwę świetlną która zastąpi zasłonięte lampy.

Uchwyty transportowe przeznaczone do mocowania na klapie możemy podzielić na dwa rodzaje:

ü  Uchwyty w których rowery stoją mocowane za koła i ramę

ü  Uchwyty w których rowery powieszone są za ramę

 

Na koniec należy wspomnieć o transporcie rowerów elektrycznych, które to ostatnio stają się coraz częstszym wyborem. Przy tego typu rowerze ze względu na jego wagę oraz często nietypowy kształt ramy zawsze przed zakupem najlepiej skonsultować się ze sprzedawcą. Zazwyczaj przy wyborze odpowiedniego systemu transportowego należy wyeliminować uchwyty mocowane na klapie bagażnika ze względu na znaczną wagę roweru elektrycznego. Tutaj rekomendowanym systemem do przewożenia takiego sprzętu jest platforma rowerowa. Zdarza się że rowery fabryczne po demontażu baterii nie przekraczają 20kg i w takim wypadku można pomyśleć o przewożeniu go na dachu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz